Co to znaczy dom energooszczędny?

 1. Dobry projekt
  Dobry projekt pomoże wykonawcy wybrać odpowiednie materiały do budowy domu, jednocześnie obniży ryzyko popełnienia błędu przy jego realizacji.
 2. Wielkość i kształt budynku
  Im mniejszy dom i im bardziej ma zwartą bryłę, tym niższe straty ciepła ze względu na powierzchnie przegród. Szukając dobrego projektu, warto zwrócić uwagę na stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku, czyli tzw. a/v. Im ten stosunek będzie niższy, tym lepiej dla naszej kieszeń.
 3. Okna
  Okna są bardzo ważnym elementem, przy projektowaniu energooszczędnego domu. Okna wiążą się z ryzykiem strat ciepła sięgających nawet do 25 % .
  Niezwykle istotnym jest, aby unikać przeszkleń w ogrzewanych pomieszczeniach od strony północnej. Jeżeli jednak zdecydowani jesteśmy na wielkie szklane powierzchnie, należy zainwestować w specjalne okna o niższym niż standardowy współczynniku przenikania ciepła u.
 4. Rozkład pomieszczeń
  Jeżeli możliwe jest dowolne usytuowanie domu, warto go tak zaprojektować, by móc korzystać z energii słonecznej, np.: garderoba. Schowek, garaż, spiżarnia od północy (bez okna) - pomieszczenie, w którym powinno być zimniej niż gdzie indziej kuchnia od wschodu - pomieszczenie, w którym i tak jest cieplej niż gdzie indziej (ze względu na gotowanie). W sprzyjających warunkach, korzystając z darmowej energii od słońca, można o kilkanaście procent zmniejszyć zużycie energii do ogrzewania, za którą płacimy.
 5. Docieplenie przegród zewnętrznych
  Najwięcej ciepła budynek traci poprzez ściany i dach, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie docieplenie grubą warstwą izolacji termicznej.
  Ocieplenie ścian styropianem lub wełną mineralną o grubości 12 cm, lub nawet 20 cm to obecnie standard. Jeszcze większe znacznie ma odpowiednia izolacja dach u, co wynika z praw fizyki - tendencji do unoszenia się nagrzanego powietrza. Dlatego warto okryć dach minimum min. 20 cm warstwą izolacyjną.
 6. Mostki cieplne
  W określonych miejscach przegród budowlanych, najczęściej w tzw. Węzłach konstrukcyjnych, a nawet w przegrodach z grubymi warstwami izolacji, może występować przerwanie ciągłości izolacji cieplnej, gdzie będą się tworzyły tzw. Mostki cieplne. W miejscach tych wzrasta oddawanie ciepła na zewnątrz budynku i może dochodzić do wykraplania pary wodnej, powodującej rozwój pleśni i innych grzybów. Słabymi miejscami zewnętrznych przegród budynku są zawsze: połączenia płyty balkonowej ze stropem żelbetowym, wieńce i nadproża, ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą, w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych. Wszystkie te miejsca wymaga ją starannego docieplenia.
 7. Wentylacja
  Najkorzystniejszym w eksploatacji systemem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna z możliwością odzyskiwania ciepła z powietrza zużytego. Do wentylacji budynku nie wystarczą przewody wentylacyjne w ścianach i kominy; na miejsce wywiewanego powietrza zużytego musi napływać zewnętrzne powietrze świeże.

Staranne docieplenie budynku pozwoli na oszczędności wynikające ze zmniejszenia strat ilości ciepła uciekającego przez przegrody. Udział strat ciepła na wentylację w całkowitych stratach ocieplonego domu wynosi nawet 50%, dlatego warto zainstalować w domu urządzenie do jego odzysku z wywiewanego powietrza, tzw. rekuperator. Energia dostarczana jest do budynku z wielu źródeł - jako energia cieplna, energia elektryczna, gaz, czy energia słoneczna.
Ilość zużywanej energii w domu zależy od wielu czynników między innymi:

 • Od projektu budynku;
 • Od materiałów wykorzystanych do jego wykonania;
 • Od aktywności i potrzeb ludzi w nim zamieszkujących.

Budynek energooszczędny nie tylko nie traci dużo energii przez ściany zewnętrzne, ale również:

 • Korzysta z wyprodukowanego ciepła z różnych urządzeń domowych;
 • Pozwala na wykorzystanie naturalnego światła;
 • Pozwala racjonalnie gospodarować wodą, a nawet odzyskiwać ciepło z produkowanych ścieków;
 • Wykorzystuje domowy system wentylacji do ponownego spożytkowania ciepła zawartego w powietrzu usuwanym na zewnątrz.

dom-pasywny-01 dom-pasywny-02